Čočka na kyselo recept: místo jíšky ji lze zahustit brambory. Díky namočení ve vodě bude navíc stravitelnější

24. 6. 2025 7:30
přidejte názor
Čočka na kyselo s uzeným, vejcem a okurkou
Autor: Shutterstock

Základ stravy tvoří čočka na Blízkém východě a v Indii, u nás je spojená zejména s Novým rokem, kdy se jídává s úmyslem zajistit si tak bohatství. Obvykle se v tento den podává čočka na kyselo s vejcem nebo párkem, výborná je ale i s kvašenou zeleninou. Jedná se o neprávem opomíjenou potravinu plnou bílkovin a vlákniny.

Čočka sytí lidi již tisíce let. Byla běžnou součástí stravy jak Egypťanů, tak Římanů. V Řecku spíše sloužila jako pokrm chudých, zato v Egyptě si jí více cenili, byla dokonce objevena v královských hrobkách. V současnosti se užívá zejména na Blízkém východě a v Indii, kde údajně pěstují více jak 50 různých odrůd čočky.

Co se dozvíte v článku
  1. Čočka na kyselo: recepty
  2. Čočka – složení a zdravotní účinky
  3. Druhy čočky
  4. Tipy k přípravě čočky
  5. Jak se vaří čočka na kyselo?

Čočka na kyselo: recepty

Čočka je vděčným jídlem. Nejenže je zdravá, ale také je levná a ukuchtit z ní hlavní chod se dá už za několik minut. Zkombinovat ji můžete klasicky s vejcem či okurkou nebo třeba chlebem a kvašenou zeleninou.

Čočka na kyselo recept: tradiční receptura

Klasický recept obsahuje hnědou čočku, kterou použijeme i my. Připravíme si ještě koření s dalšími přísadami a můžeme se dát do práce. Po dokončení se obvykle podává čočka na kyselo s uzeným masem, párkem nebo vejcem a neměly by chybět ani kyselé okurky. Můžete ji ale doplnit třeba o čerstvý salát.

Lze si rovněž připravit čočku na kyselo z červené čočky. Postup se v zásadě neliší, pouze není třeba dělat jíšku, červená čočka by měla být dost hustá i bez ní. Červená čočka na kyselo nejlépe chutná s kyselými okurkami, osmaženou cibulkou a uvařeným vejcem natvrdo.

Ingredience:

  • 500 g hnědé čočky,
  • 2 střední cibule,
  • 2 bobkové listy,
  • 3 kuličky nového koření,
  • 3 lžíce hladké mouky,
  • 2 lžíce oleje,
  • 3 až 4 lžíce octa,
  • vývar z čočky (příp. zeleninový vývar) na podlití,
  • 1 až 2 lžičky cukru,
  • sůl a pepř.

Postup: 

Čočku nejdříve propláchneme a necháme máčet ve vodě po stanovenou dobu. Poté do vody vložíme nové koření s bobkovým listem a přivedeme ji k varu. Plamen stáhneme a čočku uvaříme na skus, což by mělo trvat zhruba půl hodiny. Vyndáme bobkový list, a pokud nám zbyla voda, ponecháme si ji na podlití, popřípadě lze použít zeleninový vývar. 

V dalším kroku si nakrájíme nadrobno cibuli, rozehřejeme na pánvi olej a cibuli na něm orestujeme dozlatova. Jakmile zezlátne, přisypeme k ní mouku a mícháme, dokud nám mícháním nevznikne světlá jíška. K ní přilijeme část vývaru a důkladně vše promícháme, aby ve směsi nezůstaly hrudky. 

Takto připravenou jíšku přidáme k uvařené čočce, pořádně vše zamícháme, směs opepříme, osolíme a dodáme ocet a cukr. Čočku ještě krátce povaříme (5 až 10 minut), přičemž pokud by se vám zdála moc hustá, zřeďte ji vývarem. Na závěr ji ochutnejte a podle potřeby dochuťte. 

Čočka na kyselo recept: zdravější verze bez mouky

Čočka je sama o sobě zdravá, záleží ovšem také na příloze. Je rozdíl, jestli si k ní dáte párek či uzené, nebo čerstvý salát či kvašenou zeleninu. Je možné si ale připravit i samotnou čočku na kyselo zdravěji, stačí vynechat cukr a nahradit jíšku brambory. Tato varianta je vhodná jak pro osoby s celiakií, tak vegany.

Ingredience:

  • 300 g hnědé čočky,
  • 2 větší cibule,
  • 2 až 3 brambory,
  • 800 ml zeleninového vývaru,
  • 2 lžíce řepkového nebo olivového oleje,
  • 2 až 3 lžíce jablečného octa,
  • 2 až 3 bobkové listy,
  • sůl a pepř,
  • Na zvážení: půl lžičky saturejky, 1 lžíce kukuřičného škrobu na zahuštění.

Postup:

Čočku nejprve probereme, propláchneme a necháme namočenou ve studené vodě po stanovenou dobu. Poté ji slijeme, přilijeme 1 l vody, přidáme koření a přivedeme čočku k varu. Pak vaříme čočku na mírném plamenu zhruba půl hodiny, aby byla na skus. Slijeme ji, vyjměme bobkový list a přebytečnou vodu si dáme stranou. 

Dále nastrouháme brambory najemno, nakrájíme si cibuli nadrobno a tu na pánvi s rozehřátým olejem osmažíme dozlatova. Následně k ní přidáme nastrouhané brambory a přilijeme zbylou vodu z čočky a vývar podle potřeby. Vše zamícháme a cca 10 minut povaříme, dokud směs alespoň trochu nezhoustne.

Pro hustší konzistenci je třeba rozmíchat v trošce vody kukuřičný škrob, přimíchat ho do směsi a ještě 5 minut směs povařit. Tuto směs smícháme s čočkou, dochutíme solí, pepřem a jablečným octem a ještě 5 minut povaříme. Pak už můžeme servírovat a čočku případně posypat pažitkou.

Čočka na kyselo s vejcem

Čočka – složení a zdravotní účinky

Čočka je dobrým zdrojem bílkovin, vlákniny a kyseliny listové. Z minerálů obsahuje vyšší množství draslíku, hořčík, železo a zinek, z vitamínů pak vitamíny skupiny B. Právě díky vysokému obsahu bílkovin čočku často používají vegetariáni a vegani jako náhradu masa. Co se týče čočky a hubnutí, lze jí při dietě bez obav konzumovat, jelikož disponuje nízkým obsahem kalorií. 

Ze zdravotního hlediska má čočka přispívat ke snížení krevního tlaku a vysokého cholesterolu. Prospěch z ní mohou mít i osoby s cukrovkou nebo srdečními onemocněními a zvláště pak těhotné ženy. Obsažená vláknina je totiž prevencí proti zácpě, dostatek železa je chrání před anémií a kyselina listová je zásadní pro správný vývoj plodu. Mimoto posiluje imunitu. 

Domácí sulc je nejen chutný, ale také výživný. Obsahuje kolagen, který podporuje zdraví kloubů
Přečtěte si také:

Domácí sulc je nejen chutný, ale také výživný. Obsahuje kolagen, který podporuje zdraví kloubů

Druhy čočky

Nejběžnějším druhem čočky je hnědá. Vyznačuje se jemnou, zemitou chutí. Jde o všestrannou luštěninu, která slouží jak k přípravě polévek, dušených pokrmů, tak třeba veganské sekané nebo salátů.  Je hůře stravitelná, kvůli čemuž je zvykem ji před vařením máčet ve vodě. Často se lze setkat i se zelenou čočkou. Vhodná je jako příloha nebo do salátů, ale udělat se může taktéž zelená čočka na kyselo. 

Oproti hnědé čočce oplývá výraznější, řekněme peprnější chutí. Zelená čočka se pokládá nejen za jednu z nejzdravějších, ale zároveň nejlahodnějších luštěnin. Mezi její klady patří, že při vaření dobře drží tvar a nemá tendenci se rozvařit. Udělat si je možné také černou čočku na kyselo, jedná se ovšem o dražší záležitost, jelikož černá čočka se řadí k luxusnějším druhům čočky. Od hnědé a zelené čočky se ta černá liší svou velikostí, je přibližně o třetinu menší. 

Červená čočka je lehce stravitelná, rychle se rozkládá a používá se jako zahušťovadlo, hodí se tedy k přípravě hustých a krémových polévek. Je pro ni typická sladší až oříšková chuť, díky čemuž je ideální ingrediencí v indické kuchyni. V té se využívá rovněž čočka žlutá jemné a nasládlé chuti, která má stejně jako čočka červená tendenci se rychle rozvařit.

Co víte o sezonních potravinách?

Sezonní stravování znamená, že jíte ty potraviny, jež v daném ročním období skutečně dozrály. Obvykle to též značí, že byly vypěstovány ve vaší zemi, a tedy nestrávily několik hodin v letadle před tím, než je vložili do regálů v obchodech. V tomto ohledu představují levnější a ekologičtější variantu oproti dováženému zboží. Jaké další přínosy sezonní potraviny přinášejí, se můžete dozvědět v našem kvízu. 

Tipy k přípravě čočky

Z čočky lze připravit dušené pokrmy, polévku, ale je možné z ní udělat i salát nebo placičky. Skvěle se doplňuje s kořením, jako je kurkuma, zázvor, skořice či kmín. Kmín se saturejkou, tymiánem a majoránkou navíc působí proti nadýmání. Pikantnější ji může učinit kajenský pepř. 

Můžete ji kromě toho zkombinovat s bylinkami, a to například petrželkou či koriandrem, nebo obohatit o zeleninu, hodí se k ní brambory, batáty, cuketa nebo rajčata. Svěžest jí dodá citronová šťáva, která navíc zesiluje účinek železa. Je však třeba počítat s tím, že pokud se vám ve spíži povalovala déle jak půl roku, bude sušší, přičemž takovou čočku je nutné vařit delší dobu. 

Z toho důvodu není dobrý nápad smíchat zbylou čočku s nově koupenou, jelikož by se pravděpodobně neuvařila rovnoměrně, ale místy mohla být rozvařená, nebo naopak příliš tvrdá. V mrazáku přitom můžete vařenou čočku skladovat čtvrt roku, v lednici nanejvýše týden.

S čím máte nejraději čočku na kyselo?

Jak se vaří čočka na kyselo?

Čočku byste před její přípravou měli nechat změknout, jelikož sůl a kyselé přísady, jako je ocet nebo citron, vedou ke zpevnění její slupky. Doporučuje se ji namočit do studené vody, přičemž doba máčení se odvíjí od druhu čočky. Díky namočení se stane lépe stravitelnou. Během vaření pak nezapomeňte průběžně kontrolovat a přilívat do čočky vodu, pokud je to nutné.

Zdroje: jimezdrave.cz, themediterraneandish.com, npr.org, aheadofthyme.com, rainbowplantlife.com, district.schoolnutritionan­dfitness.com, fao.org, kaloricketabulky.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?
OSZAR »