Obtěžující sluchové vjemy dokážou hodně znepříjemnit život. Zejména pro pacienty, kteří trpí hučením v uších prakticky neustále, je to velice vyčerpávající. Nemohou se na nic soustředit a ani pořádně spát. Odborníci navíc nedokážou ve všech případech určit příčinu a pacienta tak zbavit hučení v uších, motání hlavy a jiných problémů.
Co se dozvíte v článku
Co značí hučení v uších?
Hučení, šumění, pískání, zvonění, praskání či jiné zvuky v uších se odborně nazývají jako tinnitus. Zvuky většinou slyší jen dotyčný člověk, protože reálně neexistují. Zatímco někteří lidé vnímají jen občas mírné hučení v pravém či levém uchu, u jiných je postižení natolik závažné, že jim prakticky nepřetržitě zvoní v obou uších. Problém se navíc nevyhýbá ani těm, kteří jsou neslyšící.
Asi každému z nás se někdy v životě stalo, že slyšel pár minut šumění či hučení v uchu. Nemusí to však souviset s žádným onemocněním. Potíže může vyvolat celá řada faktorů. Chronické hučení v uších je na druhou stranu velice vyčerpávající a může způsobovat spoustu dalších potíží – od bolestí hlavy až po deprese a poruchy spánku. [1, 2, 3, 4]
Problém může být dvojího typu
- Subjektivní tinnitus: zvuky slyší jen samotný pacient, nikoliv jeho okolí. Je tedy obtížně měřitelný. Hučení a šumění je většinou způsobeno nějakou poruchou sluchového ústrojí, neurologickým onemocněním nebo prodělaným akustickým traumatem.
- Objektivní tinnitus: jde o velice vzácnou situaci, kdy je zvuk slyšitelný nejen pro pacienta, ale i pro jeho okolí. Případně ho lékař zaznamená fonendoskopem. Způsobit ho mohou svalové křeče či cévní abnormality v okolí ucha. Do této kategorie patří i tzv. pulzatorický tinnitus, kdy je zvuk v souhře se srdečním rytmem. [5, 6, 7, 8]
Příčiny hučení v uších
Hučení v uších není samo o sobě chorobou. Většinou jde o projev nějakého zdravotního problému, který nemusí nutně souviset se sluchovým ústrojím. Někdy je proto hodně složité odhalit, čím je tinnitus vyvolán – zejména pokud pacient nemá žádné jiné příznaky.
Časté příčiny hučení v uších
- Akustické trauma: výbuch, výstřel z pistole či jiný hlasitý zvuk v bezprostřední blízkosti může poškodit vláskové buňky ve vnitřním uchu. V závažných případech může způsobit trvalé poškození sluchu.
- Ztráta sluchu: další možnou příčinou je přirozený proces stárnutí, kdy dochází k ohýbání a lámání jemných vláskových buněk uvnitř ucha. Ne všichni senioři trpící ztrátou sluchu se však potýkají s hučením v uších.
- Poranění ucha: tinnitus může být vyvolán úrazem hlavy a krku. V těchto případech bývá postiženo většinou jen jedno ucho.
- Ušní infekce a ucpání zvukovodu: opomenout nelze ani ucpání zvukovodu ušním mazem či zánětlivou tekutinou. Ucpávka vede ke změnám nitroušního tlaku, což mohou pacienti vnímat i jako zvonění a jiné zvuky v uších.
- Určité léky: užívání nesteroidních antiflogistik, některých antibiotik, diuretik, antidepresiv, léků na rakovinu a antimalarik může způsobovat či zhoršovat již existující tinnitus. Většinou platí, že čím vyšší dávky léků, tím je hučení v uších horší.
Méně obvyklé příčiny hučení v uších
- Ménièrova choroba: toto chronické postižení vnitřního ucha narušuje závažným způsobem sluchové rovnovážné ústrojí. Pacienty trápí často nevolnost, motání hlavy, tlak v hlavě a hučení v uších.
- Špatná funkce Eustachovy trubice: v důsledku alergie, zánětu či virového onemocnění může dojít k obstrukci Eustachovy trubice, která se stará o vyrovnávání tlaku mezi středním uchem a okolím. Pokud je zablokována, může mít pacient pocit zalehlých uší, motání hlavy, bolesti či tinnitus.
- Otoskleróza: jedná se o dědičnou poruchu, která postihuje kostěný labyrint vnitřního ucha. Abnormální vývoj kostí se často projevuje nedoslýchavostí a ušními šelesty.
- Poruchy čelistního kloubu: kloub, který spojuje spodní čelist s lebkou, se nachází velice blízko ucha. Pokud člověk hodně zatíná čelisti a má potíže s tímto kloubem, může dojít k poškození okolních tkání a zhoršení tinnitu.
- Nádory hlavy a krku: jedním z nejčastějších tumorů, který může přispět ke zhoršení hučení v uších, je nezhoubný vestibulární schwannom vyrůstající z obalů 8. hlavového nervu. Případně může jít i o jiné nádory hlavy a krku.
- Kardiovaskulární onemocnění: vysoký krevní tlak, ateroskleróza a další cévní poruchy mohou způsobit vzácný typ tinnitu (pulzatorický tinnitus).
- Jiná chronická onemocnění: s hučením v uších může souviset třeba i cukrovka, anémie, revmatoidní artritida, lupus či porucha štítné žlázy. [9, 10, 11, 12, 13]
Hučení v uších a další příznaky
Zvukové jevy uvnitř uší vnímá každý pacient trochu jinak. Někteří je popisují jako šumění, praskání či hučení, jiní zase jako pískání, zvonění či pulzování. K samotným zvukům se mohou přidružovat i další potíže, kam patří hlavně bolesti hlavy, pocit tlaku v hlavě, motání hlavy, závratě a celková slabost. Akutní hučení v uších většinou nemá negativní dopady na zdravotní stav a život pacienta.
Pokud ale tinnitus přetrvává déle než několik měsíců a odborníci si s ním neví rady, může to i u dříve zdravého a vitálního člověka vést k extrémní únavě, vyčerpání a potížím se spánkem. Tinnitus může způsobovat potíže se soustředěním, zhoršovat psychický stav a prohlubovat frustraci. Lidé trpící chronickým tinnitem mohou snadněji upadnout do depresí a trpět úzkostmi. To vše se pak negativně promítá do jejich pracovního a osobního života. [14, 15, 16, 17]
Trpíte na hučení v uších?
Jak se zbavit hučení v uších?
Léčba tinnitu může být svízelná v tom, že neexistuje žádný ověřený lék či postup, který by zabíral na všechny pacienty. Lékař musí nejprve diagnostikovat příčinu potíží a zaměřit se na její odstranění. Pokud jsou vyloučeny běžné příčiny, kam patří mazové zátky, ušní onemocnění, akustická traumata a ztráta sluchu v důsledku stárnutí, pokračuje se v dalších vyšetřeních.
Co se týče léčebných postupů, nejčastěji se používají:
- Léky na podporu prokrvení sluchového ústrojí: podávají se infuze s látkami, které podporují tekutost krve a umožňují tím lepší místní prokrvení. Podporuje se tím funkce jemných vláskových buněk.
- Hyperbarická oxygenoterapie (HBO): terapie spočívá v inhalování stlačeného kyslíku v přetlakové komoře. Opět jde o další možnost, která může zlepšit prokrvení ucha.
- Generátor šumu (tinnitus masker): sluchadlo nepřetržitě vysílá speciálně nastavený šum (bílý šum), který dokáže rozptýlit mozek a potlačit příznaky tinnitu.
- Zvuková terapie: bílý šum si můžete dopřát i mimo sluchadlo – stačí k tomu vybavit domácnost ventilátory, zvlhčovači či jinými přístroji, které vydávají tyto zvuky. Další možností jsou aplikace v telefonu, které přehrávají skladby s příjemnými zvuky.
- Tinnitus retraining therapy (TRT): jedná se o speciální terapii, při které se pacient učí rušivé zvuky vědomě přehlížet. Cílem terapie je navození takového stavu, kdy nebudou zvuky pro pacienta obtěžující.
- Kognitivně behaviorální terapie: péče o psychické zdraví, edukace a úprava životního stylu hrají u pacientů s tinnitem důležitou roli. Za pomoci terapeuta se lze naučit rozpoznávat spouštěče hučení v uších, trénovat různé strategie na zmírnění stresu a zmírnit dopady onemocnění na kvalitu života. [18, 19, 20, 21]
Zdroje: nih.gov, mayoclinic.org, nhs.uk, ata.org, msdmanuals.com, clevelandclinic.org, solen.cz, fyzioklinika.cz, ftn.cz, cpzp.cz