O tom, zda se u člověka rozvine vadné držení těla, rozhodují již první měsíce života. Pokud se miminko nenaučí správně zapojovat všechny svalové skupiny, může se u něj později rozvinout vadné držení těla, předsunutí hlavy, kulatá záda či skolióza. Základem léčby jsou proto správně prováděné cviky.
Co se dozvíte v článku
Co jsou kulatá záda?
Tzv. kulatá záda představují jeden z typů vadných držení těla. Odborně se označují jako nadměrné zvětšení hrudní kyfózy nebo jako posturální kyfóza. Páteř pochopitelně není fyziologicky zcela rovná, takže je na ní možné pozorovat různá zakřivení. Z určitých důvodů se ale objevují různé poruchy držení těla, kdy je páteř v určitých částech vyklenutá (zakřivená) až příliš. V případě kulatých zad příčina spočívá ve vadných pohybových stereotypech a návycích.
Tento problém se vyskytuje často u dospívajících a mladých lidí. Naštěstí je ve většině případů reverzibilní, jen je nutné poctivě cvičit a soustředit se na správné držení těla. Posturální kyfóza se od jiných druhů kyfózy liší tím, že pokud dotyčného požádáte, je schopen záda narovnat. [1, 2, 3, 4]
Příznaky kulatých zad
Posturální kyfózu poznáte podle toho, že se člověk prakticky neustále hrbí. Nadměrné prohnutí hrudní páteře dozadu způsobuje, že má ramena a hlavu předsunuté dopředu. Mezi další typické znaky patří zploštění hrudníku a odstávající lopatky.
Kulatá záda ovšem nepředstavují jen estetický problém. Dlouhodobé vadné držení těla může způsobovat bolesti zad. Často jsou natolik závažné a omezující, že člověka nakonec dotlačí k tomu, aby začal potíže se zády řešit.
Pokud se kyfóza nijak neřeší a zvětšuje se, může se změnit pozice hrudního koše a postavení vnitřních orgánů. U některých pacientů tak proto dochází k dýchacím potížím a utlačení srdce. U skutečně pokročilých případů (zejména u seniorů) vzniká těžká hyperkyfóza, kdy je možné pozorovat na zádech „hrb“. [5, 6, 7, 8]
Příčiny kulatých zad
K vadnému držení těla dochází v situacích, kdy jsou oslabeny či zkráceny určité svalové skupiny. Pokud jsou svaly ve správném napětí a zapojí se jen ty, které jsou k danému pohybu potřeba, je držení těla správné. Obecně se dá říct, že mezi hlavní příčiny kulatých zad patří svalové dysbalance a dlouhé setrvávání ve shrbené poloze. Hrudní kyfózu lze častěji pozorovat u dětí, které neprodělají ideální psychomotorický vývoj a nezapojují dostatečně všechny svalové skupiny během prvních měsíců života.
Viditelné hrbení se pak zvýrazní v období, kdy dítě hodně rychle roste. Problémy s vadným držením těla má dnes více dětí i proto, že mají méně přirozeného pohybu. Místo toho setrvávají dlouhé hodiny ve strnulých pozicích před obrazovkou počítače, tabletu či mobilu, takže neúměrně zatěžují některé svalové skupiny.
Rozhodně to ale neznamená, že se nemohou kulatá záda objevit u sportujících dětí. Dospívající jedinci by se měli věnovat spíše všestranným a pestrým aktivitám, při kterých se zapojují různé svalové skupiny. Jednostranně zaměřený sport, při kterém dochází k významnému přetěžování specifických svalových skupin, může vadné držení těla naopak ještě zvýraznit. [9, 10, 11, 12]
Jak narovnat kulatá záda?
Posturální kyfóza se léčí primárně napravením držení těla a cvičením, které se zaměřuje na posílení ochablých zádových svalů. Důležité je uvědomit si, že se nejedná o nevratný stav – tento typ kyfózy se dá většinou napravit, pokud se pacient snaží a dbá na poctivé cvičení. Ortézy a rovnací pásy jsou nutné jen v případech, kdy zakřivení přesahuje 60 stupňů.
Potýkáte se s kulatými zády?
Cvičení na kulatá záda
Pokud máte kulatá záda, měli byste začít s cvičením co nejdříve. Osvojíte si tím správné držení těla, posílíte oslabené svalové skupiny a zbavíte se bolestí, které souvisí se špatnými pohybovými stereotypy. Některé cviky se zaměřují hlavně na protahování, jiné jsou vhodné na posílení svalů kolem páteře.
- Rotace hrudníku: položte se na zem na levý bok. Nohy by měly svírat s trupem pravý úhel, zatímco s výdechem se hlava otáčí na druhou stranu. S nádechem se hlava vrací do původní pozici. Cvik několikrát zopakujte a poté vystřídejte strany.
- Pozice dítěte: tento cvik vychází z jógy a je výborný na uvolnění nahromaděného napětí. Hýžděmi se posaďte na paty a čelo opřete o zem. Paže mějte položené vedle těla nebo dopředu. Snažte se pravidelně dýchat a vnímat, jak se vám roztahuje a uvolňuje hrudník.
- Zvedání paží: posaďte se do tureckého sedu a snažte se mít rovná záda. S nádechem paže pomalu zvedněte nad hlavu (dlaněmi vzhůru). Důležité je vytahovat jen ruce, ramena se snažte tlačit dolů. S výdechem stahujte paže dolů do pokrčení loktů, aby byly dlaně na úrovni ramen. [13, 14, 15, 16]
Rovnací pás a ortéza na kulatá záda
Pokud vám ortoped doporučí kromě cvičení a posilování ještě rovnací pás, měli byste se jeho doporučením určitě řídit. Rovnací pásy, ortézy a korzety jsou určeny pacientům, kteří mají zakřivení páteře skutečně abnormální a pouhé cvičení by bylo nedostačující. Korekční pomůcky pomáhají s osvojením správného držení těla, čímž se snižuje zatížení páteře a přetížení specifických svalových skupin. Pacient se díky tomu zbaví bolestí zad. Velice rychle dojde i k viditelným změnám, protože se nebude při chůzi či sezení hrbit.
Kromě korekčních pomůcek doporučují odborníci věnovat pozornost také výběru vhodné matrace a polštáře na spaní. Zatímco matrace by měla být spíše tvrdší, polštář by se měl přizpůsobit tvaru krční páteře. Tyto polštáře jsou vyrobeny z paměťové pěny, která se po uvolnění zatížení vrací do původního stavu. [17, 18, 19, 20]
Zdroje: nih.gov, hss.edu, physio.co.uk, healthline.com, webmd.com, kidshealth.org, hopkinsmedicine.org, sancedetem.cz, muni.cz, pediatriepropraxi.cz, cvut.cz, cpzp.cz