Šarlach začíná podobně jako klasická angína, kdy vás bolí v krku, mandle jsou oteklé a máte vysokou horečku. Do dvou dnů od prvních symptomů se dostaví postižení pokožky v podobě šarlatové vyrážky, která začíná na krku, obličeji či hrudi. Postupně se šíří dál a objevují se další typické příznaky tohoto onemocnění.
Co se dozvíte v článku
Co je šarlach?
Šarlach je zastaralé pojmenování pro spálu. Jedná se o nakažlivé bakteriální onemocnění, které způsobuje streptokok skupiny A známý jako Streptococcus pyogenes. Označení šarlach, spála a scarlatina odkazují na červenou vyrážku, která je pro toto onemocnění typická.
Tato nemoc patří mezi dětská onemocnění, nejčastěji propuká u pacientů v předškolním a mladším školním věku. Naopak šarlach v dospělosti je vzácný. Výjimku představují osoby se zvýšenou citlivostí vůči streptokokovým toxinům. Ti se tak mohou nakazit od svých potomků.
Mezi laickou veřejností je šarlach často vnímán jako prakticky vymizelá choroba – tyto domněnky se ale nezakládají na pravdě. V České republice je toto onemocnění v posledních letech naopak na vzestupu. Zatímco před pandemií covidu-19 se počet nakažených pohyboval kolem 1 800–4 000 ročně, v roce 2023 už bylo hlášeno 7 000 případů. Šarlach totiž patří mezi choroby, které podléhají povinnému hlášení. [1, 2, 3, 4, 5]
Jak vzniká šarlach?
Beta-hemolytický streptokok může u lidí způsobovat různé infekce – typicky jde o angínu, záněty hltanu či záněty středního ucha. Některé vyvolávají kožní infekce, jako jsou erysipel (růže) a impetigo. Za velice nebezpečné jsou považovány sérotypy produkující pyrogenní toxiny. Jedná se o jedovaté látky, které bakterie uvolňují do těla nemocného. Toxiny poškozují krevní cévy, které praskají a z nichž červené krvinky unikají do podkoží. Proto se na pokožce objevuje jasně červená vyrážka.
Bakterie způsobující šarlach se šíří kapénkami, které se dostávají do okolí mluvením, kašláním či kýcháním nakaženého jedince. Ten by se měl začít co nejdříve léčit. Zatímco po nasazení antibiotik je totiž infekční již jen zhruba jeden den, neléčenou infekcí se mohou ostatní nakazit až po dobu tří týdnů. [6, 7, 8, 9]
Jaké má šarlach příznaky?
Počínající šarlach mívá podobné symptomy jako klasická angína. Než se objeví typické příznaky v podobě vyrážky a malinového jazyka, lze u pacienta zaznamenat bolest v krku, potíže s polykáním, zvětšené krční mandle, vysokou horečku a zvětšené mízní uzliny na krku. Děti často trápí bolesti břicha, nevolnost a zvracení. Průměrně po jednom dni se objeví:
- Červená vyrážka: propuká 12–48 hodin od objevení prvních příznaků. Většinou začíná na krku, hrudi či podpaží, odkud se šíří na další části těla. Postižen může být i obličej. Vyrážka je nápadně rudá a kůže bývá na pohmat hrubá a posetá krupičkou. Při zatlačení bledne.
- Malinový jazyk: na začátku onemocnění bývá povrch jazyka pokryt bílým povlakem. Ten postupně mizí a jazyk získává sytou barvu připomínající zralé maliny.
- Filatovův příznak: dalším charakteristickým projevem šarlachu bývají rudé tváře v kombinaci s nápadně bledým okolím úst.
- Šrámkův příznak: u některých pacientů se objevují lesklé bělavé pupínky na nehtových lůžcích a ušních boltcích.
Vyrážka zmizí sama během jednoho až tří týdnů. Kůže se oloupe a je nahrazena novou. V některých případech je ale vyrážka mimořádně svědivá, což svádí ke škrábání. [10, 11, 12, 13]
Šarlach a léčba
Šarlach se nesmí v žádném případě přechodit bez léčby, což platí pro všechna streptokoková onemocnění. Jinak se zvyšuje riziko nebezpečných komplikací, kam patří třeba revmatická horečka a postižení srdce. Dobrou zprávou je, že se onemocnění dá většinou dobře léčit nasazením antibiotik. Standardně se podává penicilin. Pokud je na něj dítě alergické, poslouží jako vhodná alternativa makrolidová antibiotika nebo cefalosporiny.
Antibiotická léčba trvá alespoň 10 dní. Po celou dobu léčby je zásadní dodržovat klid na lůžku, a to i v případě, že se dítěti uleví. Zlepšení stavu je totiž možné pozorovat již po dvou dnech. Zároveň se nesmí ani předčasně ukončit podávání antibiotik.
Většinu dětí, které trpí šarlachem, trápí vysoké horečky. Proto je důležité navýšit denní příjem tekutin, aby se pokryla jejich zvýšená ztráta. Bolavé a oteklé hrdlo pak může komplikovat příjem potravy. Snažte se dětem tudíž podávat takové pokrmy, které nebudou dráždit již tak bolavý krk, jako jsou různé kaše, polévky, přesnídávky a příkrmy.
Onemocněli jste šarlachem?
Pokud si dítě stěžuje na silné bolesti, můžete mu podávat volně prodejné přípravky proti bolestem. Vhodné jsou léky obsahující ibuprofen nebo paracetamol. Dejte si ale pozor na to, abyste dítěti nedávali léky s kyselinou salicylovou. Ta může u dětí mladších 16 let způsobit závažnou komplikaci v podobě Reyova syndromu. [14, 15, 16, 17, 18]
Komplikace neléčeného šarlachu
Neléčený šarlach a jiné streptokokové infekce mohou organismus nevratně poškodit. Proto je důležité nasadit včas účinná antibiotika, jinak pacientovi hrozí:
- absces v okolí krčních mandlí,
- zápal plic,
- zánět mozkových blan,
- revmatická horečka,
- zánět ledvin,
- artritida,
- osteomyelitida,
- sepse,
- toxický šok. [19, 20, 21]
Zdroje: nih.gov, asm.org, mayoclinic.org, nhs.uk, clevelandclinic.org, kidshealth.org, patient.info, medlineplus.gov, szu.gov.cz, nzip.cz, stefajir.cz