Sociální sítě mají dnes ohromný vliv na naše životy. Zejména pro děti a dospívající mohou představovat útočiště, ale také velice nebezpečné prostředí. Na sociálních sítích totiž kolují různé nebezpečné výzvy, které mohou poškozovat zdraví nebo dokonce ohrožovat na životě. Nejvíce problematickou se v tomto ohledu jeví sociální síť TikTok.
Co se dozvíte v článku
Co je TikTok?
TikTok je sociální platforma určená ke sdílení krátkých videí. Vznikla v roce 2016 v Číně. Původně zde lidé nahrávali hlavně vtipná videa a tancování. TikTok se také ukazuje jako velice silný marketingový nástroj, díky kterému lze zaujmout cílové skupiny a zvýšit povědomí o značce. Má ale i své stinné stránky. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) dokonce označil sociální síť TikTok v roce 2023 za bezpečnostní hrozbu. Na TikToku je sbíráno ohromné množství uživatelských dat, která by mohla být v budoucnu zneužita.
Další problém spočívá v tom, že videa na TikToku sledují velice často malé děti, ke kterým se pak mohou dostat videoklipy s nevhodným, vulgárním či takovým obsahem, který nabádá k nebezpečnému chování. TikTok má sice v podmínkách uvedeno, že ho smí používat pouze uživatelé starší 13 let, ale neexistuje žádný mechanismus, který by to v praxi zajišťoval. Věk se ověřuje pouze zadáním data narození do aplikace, takže si ho mohou bez problémů zřídit i desetileté děti, když neuvedou skutečné datum narození. [1, 2, 3, 4, 5]
Jak fungují TikTok výzvy?
Na TikToku se každý den objevují nejrůznější trendy a výzvy. Tuto sociální síť dnes využívá více než miliarda uživatelů a najdete zde videa, která mají miliony shlédnutí. Algoritmy TikToku bohužel fungují tak, že dětem často nabízejí videa nabádající k nejrůznějším riskantním výzvám (tzv. challenge). Chování na těchto videích může vypadat na první pohled zábavně, ale je skutečně nebezpečné a může vést k úmrtí.
Děti jsou při sledování těchto výzev v největším ohrožení, protože je vnímají jako nevinnou zábavu, do které se chtějí zapojit. Jde třeba o vědomé dušení, inhalování rajského plynu nebo pojídání velkého množství antihistaminik. Výzva se pak na TikToku šíří jako lavina a má skutečně velký dosah. Děti si neuvědomují, jaké mohou mít takové žertíky následky. Proto je důležité, aby měli rodiče kontrolu nad tím, jaký obsah jejich děti na sociálních sítích konzumují. [6, 7, 8, 9]
Nebezpečné TikTok trendy
Na TikToku existuje opravdu hodně výzev, které mohou být nebezpečné. Níže uvádíme ty nejextrémnější, které obletěly svět. Bohužel za sebou také zanechaly dětské oběti.
Chroming challenge
Pojmem „chroming“ se označuje inhalování výparů z toxických látek a chemikálií. Původně se za tímto účelem inhalovaly výpary z plechovek s barvou, které obsahovaly chrom. Děti jsou ale vynalézavé, takže se na TikToku v roce 2023 objevila chroming výzva, při které inhalovaly nejen výpary z běžných předmětů v domácnosti (odlakovače na nehty, laky na vlasy, deodoranty), ale také oxid dusnatý ze šlehačkových bomb. Místo pocitů euforie a uvolnění tak došlo u některých dětí k poškození mozku, selhání dýchacího ústrojí a úmrtí.
Fake piercing challenge
Při piercingové výzvě bez propíchnutí těla si děti vkládaly do úst kuličkové magnety tak, aby tím napodobily piercing v jazyku. Nikdo ale už jim neřekl, že když magnety spolknou, může jim to vážně ublížit. Na nebezpečnost této výzvy poukazovala v roce 2024 Fakultní nemocnice Motol. Na podzim totiž skončilo v nemocnici pět dětí, které omylem spolkly kuličkové magnety. Lékaři upozorňují na to, že spolknutí několika magnetků naráz může způsobit perforaci střev, přitáhnout k sobě žaludek a střevo nebo zavinit vážná vnitřní zranění. [10, 11, 12, 13]
Blackout challenge
Blackout výzva, známá také jako choking challenge, vyzývá ke škrcení do té míry, dokud dotyčný neztratí vědomí. Tato výzva je extrémně nebezpečná, ale zároveň je pro mladistvé svým způsobem přitažlivá, protože si ztrátu vědomí spojují s pocity euforie a úlevy. Dušení je ale velice nebezpečná praktika, která může způsobit poškození mozku a smrt. Paradoxně ale nejde o žádnou novou výzvu, první oběti se objevily již mezi lety 1995 až 2008. Díky TikToku se ale choking výzva znovu zpopularizovala. Oběti této výzvy najdete nejen v USA, ale i v Evropě.
Používají vaše děti TikTok?
Benadryl challenge
Tento nebezpečný trend se objevil již v roce 2020. V Americe je volně prodejný lék proti alergii s názvem Benadryl, který obsahuje difenhydramin. V nadměrných dávkách vyvolává halucinace. Bohužel má ale mnoho dalších vedlejších účinků, kam patří srdeční problémy, křeče, ztráta vědomí a úmrtí. Tato výzva už má ve Spojených státech několik nezletilých obětí.
Hot chip challenge
Tento trend pochází z České republiky a spočívá v konzumaci nejpálivějších bramborových lupínků na světě. Nejpálivější chips na světě (Chip Hot Challenge) obsahuje koření z papričky Carolina Reaper, která byla evidována jako nejpálivější chilli paprička na světě. Tento výrobek si stále můžete na českém trhu koupit, nicméně třeba ve Francii ho jeden supermarket stáhl z prodeje.
Výzva je totiž hodně populární mezi nezletilými, kteří by takto pálivé potraviny vůbec neměli konzumovat. Pro jedince s citlivým žaludkem a malé děti může být takové množství kapsaicinu nebezpečné. V rámci TikTok výzev navíc dochází k tomu, že se děti snaží sníst více než jeden lupínek najednou, případně se snaží co nejdéle nenapít vody. [14, 15, 16, 17, 18]
Zdroje: parents.com, healthyyoungminds.com, health.com, healthline.com, vumc.org, smartsocial.com, frontiersin.org, fnmotol.cz, rozhlas.cz, e-bezpeci.cz